جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 44647
  تاریخ انتشار : 16 بهمن 1392 14:36
  تعداد بازدید : 1390

  همایش ملی راهکارهای تحقق سبک زندگی اسلامی

  دانشگاه پیام نور خراسان شمالی "همایش ملی راهکارهای تحقق سبک زندگی اسلامی" را برگزار می کند.

  سبک زندگی چیست؟

   

  مبحثی به نام سبک زندگی رایج همان آدابی است که در رآن و روایات به صورت تفصیلی به آن پرداخته شده است .

   

  Lifestyle نظریاتی
  پیرامون زندگی انسان‌ها است که غرب با تکیه بر مطالعات دانشمندان خود مدتی است بدان مشغول است. اما به نظر می رسد که بخش اعظمی از این مطالعات به گونه ای است که به نوعی به رواج سبک زندگی غربی در میان مردم دنیا منجر می شود.

   

  این مسأله را به خوبی در فیلم‌ها، کارتون‌ها و بازی‌های رایانه‌ای غربی می‌توان مشاهده کرد که دیگر در پی سرگرمی و یا آموزش نیستند بلکه بیشتر، چگونه زندگی کردن را تلقین می‌کنند.

   

  اگر از تعاریف خاص و علمی این مفهوم بگذریم، به طور کلی می توان اینطور گفت که منظور از سبک زندگی این است که یک فرد، یک خانواده و کسانی که در یک جامعه حضور دارند، چگونه زندگی می‌کننداما در نحوه چگونه زندگی کردن، تنها یک صفت یا رفتاری خاص، مورد نظر نیست. مثل اینکه رفتار خاصی را به طبقه یا قومیت خاصی نسبت دهیم.

   

  سبک زندگی را می توان مجموعه ای از رفتار،گفتار، نحوه زندگی، نگرش و تفکرات افراد نامید.

   

  چگونه زندگی کردن، گزاره‌ای توصیفی است که پاسخ آن همان سبک زندگی است و در این 
  سبک زندگی موارد بسیاری دخیل هستند. اعتقادات، رسوم، جغرافیا، اقلیم آب و 
  هوایی، سلیقه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و ده‌ها مسأله دیگر. 1

   

  آنچه مشخص است اینکه ما در شرایطی قرار داریم که می توانیم با بهره گیری از متون دینی و آسمانی خود، از منابع غنی و تضمین شده‌ای بهره ببریم که بهترین سبک زندگی را به ما ارائه می دهند. نوعی از سبک زندگی که به همه چیز اهمیت می دهد و تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی را مد نظر دارد

   

  تغییر سبک زندگی در جامعه

   

  با توجه به مطالب مذکور قصد داریم تا در این نوشتار، اشاره ای مختصر به تغییر سبک زندگی در جامعه ایرانی داشته باشیم. محدوده این تغییرات را از زمانی 
  نگاه می کنیم که انقلاب اسلامی در جامعه ایران رخ داد و به تبع این رویداد  مهم، تغییرات بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی افراد به وقوع پیوست.

   

  بسیاری از اسناد و شواهد تاریخی و گفته های اطرافیانی که روزها و سالهای ابتدایی  وقوع انقلاب اسلامی ایران را به خاطر دارند، بیانگر رواج سبک خاصی از زندگی در میان افراد است که بخشی از این تفکرات ناشی از رنگ و بوی دین و مذهب و  تاثیرات وقوع یک انقلاب مذهبی دارد.

   

  آنچه مشخص است اینکه هر رویداد اجتماعی و سیاسی، بر تمامی ابعاد زندگی افراد  تاثرگذار است و این تاثیرگذاری بر سیستم فکری،فرهنگی و نگرش افراد صورت می گیرد. چنانچه با وقوع انقلاب اسلامی، نگرش های ضدغربی در میان مردم رواج پیدا کرد و در برهه ای از زمان به اوج رسید. به طوری که مثلا، استفاده از 
  وسایل لوکس و تزئینی خارجی، به مظهری از زندگی غربی بدل شد و همین امر منجر شد تا اغلب مردم، وسایل و لباس های لوکس و مجلل خود را به نفع امور خیر بخشش کنند و فضای ساده زیستی را در زندگی خود جاری کنند. این روند ادامه  پیدا کرد و با وقوع جنگ تحمیلی، شدت بیشتری به خود گرفت. سبک زندگی در آن زمان به این صورت بود که برپایی مجلس عروسی در مساجد و حسینیه ها، امری عجیب نبود و حتی ارزش نیز شمرده می شد. در خانه افراد، داشتن مبلمان هم مظهری از تجمل محسوب می شد و همین امر موجب شده بود تا اغلب خانواده ها، خانه های خود را با چند فرش ساده و پشتی، چیدمان کنند. اما این روند دوام چندانی نداشت و تقریبا بعد از گذشت یک دهه و با اتمام جنگ تحمیلی، باز هم تغییراتی در سبک زندگی افراد به وجود امد و شکل و شمایل دیگری به سبک زندگی مردم بخشید.

   

  این تغییرات با ورود زنان به عرصه اجتماع و بازار کار، شکل دیگری به خود گرفت. به طور کلی، ورود برخی از مبانی فکری و فرهنگی در کنار تغییر شرایط اجتماعی منجر به وقوع تغییرات تدریجی در سبک زندگی افراد شد. تغییراتی که بعضا، اثرات مثبت و منفی را به دنبال داشتند. اثراتی که موجب شد تا سبک زندگی در شرایط کنونی به گونه ای کاملا متفاوت با دو یا سه دهه قبل باشد. مثلا می توان نمایی از یک سبک زندگی ساده ایرانی و اسلامی را اینگونه تعریف کردیک خانواده که سحر خیزهستند و یا به دلیل التزام به نماز صبح یا ساعت کاری و مدرسه فرزندان شان، زود از خواب برمی خیزند. نوع صبحانه‌ای که می‌خورد به دلیل سطح درآمد یا روایاتی که در این باره وجود دارد و یا تبلیغات خاص تلویزیون، اشکال مختلفی دارد. اعضای این خانواده به‌ کنار هم بودن سر سفره به هر دلیلی، اهمیت می دهند. به اینکه باهم سخن بگویند و از احوال هم مطلع باشند. اما به نظر می رسد که این سبک زندگی تا حدودی تغییر یافته. مثلا امروزه، اشتغال کامل پدر خانواده به کار، به دلیل احتیاج مالی یا نحوه نگرشی که به زندگی دنیایی دارد، سر کار رفتن مادر خانواده و تأثیر آن در تربیت کودکان منجر به شکل گیری روابط و مناسبات تازه ای میان زن و شوهر و فرزندان شده که بیشتر به سبک زندگی غربی شباهت دارد تا زندگی ایرانی-اسلامی. از طرف دیگر رواج تفکر انسان مداری و فرهنگ مصرفی در میان مردم به حدی است که بر سبک زندگی افراد تاثر گذاشته و این سبک با شیوه زندگی بر پایه اعتقادات مذهبی متفاوت است.

   

  آنچه مشخص است اینکه ما در شرایطی قرار داریم که می توانیم با بهره گیری از متون دینی و آسمانی خود، از منابع غنی و تضمین شده‌ای بهره ببریم که بهترین
  سبک زندگی را به ما ارائه می دهند. نوعی از سبک زندگی که به همه چیز اهمیت می دهد و تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی را مد نظر دارد. سبکی که به 
  همه ارکان زندگی اهمیت می دهد. از نحوه خوردین و پوشیدن گرفته تا نحوه برخورد با همسر،فرزند، خانواده و دوستان. شیوه ای که با آموزه های مختلف سعی دارد تا انسان را در جهت رشد و تعالی سوق دهد.مطالعه سبک زندگی به ما یاری می‌دهد واقعیت زندگی اجتماعی مردم را دریابیم و اشکالات آن را بفهمیم و سبک صحیح زندگی را به دست آورده و آن را ترویج کنیم.

   

  آنچه مشخص است اینکه ما گرفتار سبک ناقص و نادرستی در زندگی هستیم که باید آن را ریشه‌یابی کرده و با ترسیم سبک زندگی صحیح و ارایه روش‌های درست ترویج آن، کمک کنیم که سبک زندگی صحیح، فراگیر شود.

   

  شایسته است تا به دنبال زمینه سازی و تلاش برای تحقق و مبنا سازی سبک زندگی مسلمانی یا مۆمنانه باشیم.

  باری چنین است که با مراجعه به قرآن کریم می‌توان ابعاد سبک زندگی شایسته را یافت و ارایه کرد هرچند این اقدام تخصص خویش را می طلبد.

   

  مهم این است که نسبت به دستیابی به همان تعبیری باشیم که در کتاب آسمانی ما به آن اشاره شده، بی تردید این بهترین سبک از زندگی است. سبکی که با تعبیر «حیات طیبه»‌ از آن نام برده شده؛ یعنی زندگی پاکیزه!

   

   

  محورهای همایش

   

  1.راهکارهای اجرایی کردن اخلاق و تربیت اسلامی در جامعه

   

  2.الگوی صحیح تفریحات و سرگرمی ها و استفاده بهینه از فناوریهای ارتباطی و اطلاعاتی

   

  3.تعادل جمعیتی  باتکیه بر ازدواج آسان  و جلوگیری از افزایش طلاق

   

  4.علل پرخاشگری وخشونت  و راهکارهای برقراری امنیت روانی و اجتماعی

   

  5.مدیریت اسلامی و مقابله با قانون گریزی وکارگریزی(باتکیه برسیره ی عملی اهل بیت(ع)) 

   

  6.احیاء فرهنگ صله رحم، بهبود روابط همسایگی و فرهنگ آپارتمان نشینی

   

  7.اصلاح الگوی مصرف و پرهیزاز تجمل گرایی و غرب زدگی

   

  8.ترویج عفاف و ارتقاء عزت وکرامت زنان در خانواده و اجتماع

   

  9.راهکارهای حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی 

   

  10.احیای هنر و معماری ایرانی – اسلامی
   
   
   

  11.ارائه الگوی صحیح کسب وکارورزق حلال

   

   و سایر موضوعات مرتبط

   

   

   

  راهنمای نگارش

   

  از نگارندگان محترم تقاضا دارد مقالات خود را با توجه به نكات ذيل تهيه و ارسال كنند :

  1- مقاله در بردارنده موضوعات پیشنهادی یا سایر موضوعات مرتبط و حاصل مطالعات و تحقيقات نگارنده و نيز مستند به تحقيقات قبلي با ذكر ماخذ باشد .

  2- ساختار مقاله شامل چكيده حدود 200 كلمه ، مقدمه، توضيح روش تحقيق يا بررسي ، متن اصلي و نتيجه گيري و جمعبندي باشد .
  3- مقاله در نشريه ديگري چاپ نشده و در سمينارها يا مجامع علمي ديگر ارائه نشده باشد .
  4- لطفا كپي مقاله را نزد خود نگه داريد و فایل آن را از طریق قسمت ارسال مقاله بند 13 در سایت ارسال فرماييد .
  5- در مورد مقاله هاي ترجمه شده ، اصل مقاله ( به زبان اصلي ) نيز ضميمه و ارسال شود .
  6- مقالات ارسالي بازگردانده نخواهد شد .
  7- مقاله روي كاغذ A4 با نرم افزار Word تايپ وبا استفاده از قلم(فونت) blotus با انداره 14 ارائه شود.

  8- حجم مقاله حداقل 10 و حداکثر 25 صفحه 350 کلمه ای باشد.
  9- نمودارها ، شكلها و جداول تا حد امكان به صورت آماده چاپ ارائه و مندرجات ، عنوان و شماره گذاري آنها روشن و مشخص باشد .
  10- مهمترين معادلهاي خارجي ، واژه هاي خاص و اصلاحات علمي تخصصي ( فقط يك بار ) در پاورقي درج گردد .

  11- ارجاعات مقاله در متن با ذكر نام خانوادگي نويسنده و سال انتشار منبع و در صورت نقل قول مستقيم باذكر : شماره صفحه پس از سال انتشار  آمده و در  پايان مقاله اطلاعات كامل كتابشناسي به روش مذكور در بند 12 بيايد .

  12- مشخصات منابع مورد استفاده به شرح ذيل آورده شود :
  الف ـ در مورد كتاب
  نام خانوادگي و نام نويسنده ، نام كتاب ، نام مترجم ( اگر مقاله ترجمه است ) ، محل نشر ، نام ناشر . سال نشر .
  ب ـ در مورد نشريه ها و مجله ها

  نام خانوادگي و نام نويسنده ، نام مقاله ، نام مترجم ( اگر مقاله ترجمه است ) ، نام مجله يا نشريه ، شماره مجله يا نشريه ، دوره يا سال ، سال نشر ،
  صفحه يا صفحات مورد استناد .

  ج-  در  مورد منابع اینترنتی

   نام و نام خانوادگی، نویسنده ،عنوان مقاله، تاریخ دریافت مطلب ،آدرس پایگاه اینترنتی

  13- ابتدا باید در سایت ثبت نام کنید برای این کار در صفحه اصلی از قسمت پنل کاربری بر روی عضویتدر سایت کلیک کنید و پس از طی مراحل ثبت نام با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سایت شده و با استفاده از گزینه ارسال مقاله نسبت به ارسال مقاله خود اقدام نمایید.

   

   

  تاریخ های مهم

  پایان مهلت ثبت نام و دریافت مقاله: 22 بهمن 1392

  اعلام نتایج: 30 فروردین 1393

  برگزاری همایش: پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393

   

   

  آدرس دبیرخانه: خراسان شمالی - بجنورد -کوی دانشگاه -بلوار سعدی- سعدی9 -دانشگاه پیام نور خراسان شمالی - واحد 12

  تلفن: 2297345 ـ 0584

   

   برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
19