جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 44629
  تاریخ انتشار : 16 بهمن 1392 13:3
  تعداد بازدید : 728

  دیده‌بان حقوق بشر:

  افغانستان یکی از وحشتناک ترین نقاط دنیا برای زنان است

  دیده بان حقوق بشر از رییس جمهور افغانستان خواست تا قانون جدید در این کشور را که از زنان در برابر خشونت های خانوادگی و از دختران در برابر ازدواج های اجباری حمایت نمی کند، لغو کند.

  120-39.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این قانون که به تازگی از سوی پارلمان افغانستان به تصویب رسیده است به مقامات قضایی اجازه نمی‌دهد که در پرونده‌های مربوط به خشونت‌های خانوادگی و ازدواج اجباری یا زودهنگام کودکان از اعضای خانواده آنها بازجویی کنند.

   

  این در حالی است که در این پرونده‌ها در واقع شاهدان اصلی همان اعضای خانواده قربانیان هستند. از این رو این قانون به طور غیرمستقیم موجب بدرفتاری علیه زنان و دختران افغانستان خواهد شد.

   

  در حال حاضر این قانون پس از تصویب در پارلمان باید به امضای حامد کرزای رییس‌جمهور افغانستان برسد و در صورت تصویب محاکمه عاملان بدرفتاری و خشونت علیه زنان را بسیار سخت خواهد کرد.

   

  براد آدامز سرپرست بخش آسیا در دیده‌بان حقوق بشر گفت: حامد کرزای باید قانونی را که به عاملان خشونت علیه زنان و دختران اجازه می‌دهد از عدالت فرار کنند، لغو کند.

   

  وی در ادامه متذکر شد که قانون مذکور در واقع تهدیدی است علیه مجموعه قوانین حذف خشونت علیه زنان در افغانستان که در سال 2009 به تصویب رسید، اما تاکنون به مرحله اجرا در نیامده است.

   

  در این مجموعه قوانین بدرفتاری‌های متعددی چون تجاوز،‌ ازدواج کودکان،‌ ازدواج اجباری، خشونت خانوادگی، خرید و فروش زنان و دختران و هدیه دختران به عنوان خون‌بس جرم محسوب می‌شود.

   

  از این رو امضای قانون فوق‌الذکر از سوی رییس‌جمهور افغانستان در واقع با تعهدات پیشین وی مبنی بر حمایت از حقوق زنان در تضاد است.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر افغانستان یکی از وحشتناک‌ترین نقاط دنیا برای زنان و دختران محسوب می‌شود، در حالی که دستگاه قضایی این کشور به دلیل قدرت داشتن شوراهای روستایی و محلی و تابعیت مردم از این شوراها قادر به حمایت درست از زنان نیست.

   

  همچنین علیرغم تصویب قانون حذف خشونت علیه زنان سال گذشته پارلمان با این قانون مخالفت و اعلام کرد که این قانون خلاف عرف و شرع است. آنها می‌گویند که قرار دادن حداقل سن ازدواج برای دختران و تعیین مجازات برای تجاوز باید از این قانون حذف شود. این اتفاق واکنش شدید مدافعان حقوق بشر و حقوق زنان را در پی داشت.

   

  براد آدامز همچنین اظهار کرد: رییس‌جمهور افغانستان با بازگرداندن این قانون به پارلمان و عدم تصویب آن باید موضع مشخص و محکمی در برابر حقوق زنان اتخاذ کند و به اعضای پارلمان بفهماند تا زمانی که این قانون اصلاح نشده و از حقوق زنان حمایت نکند آن را امضا نخواهد کرد.

   

  وی در پایان از افغانستان خواست تا به تعهدات بین المللی خود طبق حقوق بین الملل و استانداردهای حقوق بشر در زمینه حمایت از زنان و دختران افغانستان عمل کند.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
76