جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 44141
  تاریخ انتشار : 13 بهمن 1392 14:36
  تعداد بازدید : 1097

  سه سال حبس برای شکارچی پلنگ ایرانی

  شکارچی غارتگر طبیعت و حیات وحش که در شهرستان آبیک اقدام به شکار ۱۲ رأس کل و بز وحشی و نیز یک قلاده پلنگ ایرانی کرده بود، در دام قانون افتاد.

  17771.jpg

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فردی که اهل شهرستان آبیک بود و از حدود چهار سال پیش اقدام به شکار حیوانات حیات وحش و طبیعت شهرستان آبیک می‌کرد به تازگی در دام قانون، گرفتار و دستگیر شد.

   

  به دنبال گزارش‌های مردمی مبنی بر شکار غیرمجاز یک شکارچی، مأموران یگان حفاظت اداره کل استان و آبیک همیاران محیط زیست، توانستند پس از دریافت حکم قضایی وارد منزل مسکونی شکارچی شوند.

   

  جواد یاوری، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با همکاری اداره محیط زیست شهرستان آبیک و ارائه مستندات قوی از سوی مسئولان این اداره، فردی که اقدام به شکار غیرمجاز و بی‌رویه خارج از فصل شکار، مکان غیرمجاز و حیوانات غیرمجاز می‌کرد، دستگیر شد. این فرد خود را شکارچی بزرگ منطقه می‌دانست و با خشونت تمام اقدام به شکار حیوانات می‌کرد.

   

  دادستان عمومی شهرستان آبیک ادامه داد: آنچه که نگران‌کننده بود و دستگاه قضایی را حساس‌تر کرد، شکار یک قلاده پلنگ ایرانی از سوی شکارچی آبیکی بود که سبب شد دستگاه قضایی رسیدگی به پرونده این شکارچی را آغاز و حکم بازداشت این فرد را صادر کند. با مستندات و گزارش‌های اداره محیط زیست شهرستان آبیک برای شکارچی متخلف، کیفرخواست، صادر و به دادگاه تجدید نظر ارجاع داده شد.

   

  وی اضافه کرد: دادگاه تجدید نظر برای شکارچی متخلف سه سال حبس صادر کرده است که جزء احکام قاطع بود.

   

  این مسئول تصریح کرد: گرچه گوشت پلنگ استفاده نمی‌شود اما پوستش گرانبها است. وجود این حیوان در چرخه طبیعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نسلش در معرض انقراض است.

   

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک تاکید کرد: شکار غیر مجاز حیوانات نتیجه‌ای جز گرفتار شدن در دام قانون ندارد و اجرای حکم سه سال حبس برای شکارچی، قطعی و لازم‌الاجرا است.

   

  وی، حفظ محیط زیست را از اولویت‌های کاری دستگاه قضایی دانست و گفت: گرچه دستگاه قضایی در زمینه جرایم مختلف از قبیل قتل، سرقت، درگیری و آدم‌ربایی، کلاهبرداری و جرایم دیگر فعالیت می‌کند ولی در زمینه حفاظت از طبیعت و محیط زیست هم اجرای برنامه‌هایی را در دستور کار دارد. دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک به طور جدی با متخلفان طبیعت و محیط زیست برخورد می‌کند چراکه حفظ طبیعت برای نسل امروز و نسل‌های آینده ضروری است.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
39