جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40703
  تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 13:15
  تعداد بازدید : 428

  انتقاد حقوق بشری ها از عدم انتشار جزییات گزارش شکنجه های سیا

  هفته ای که گذشت، اولین سالروز تکمیل گزارش ویژه کمیته انتخابی سنای آمریکا درخصوص سازمان سیا در طول سال های گذشته بود که تا به امروز هیچ یک از جزییات آن در دسترس عموم قرار نگرفته است. از این رو حقوق بشری ها انتشار کامل آن را خواستار شده اند.

  13-11.jpg

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیته اطلاعات سنای آمریکا در 13 دسامبر سال گذشته گزارش 6 هزار و 300 صفحه‌ای خود درخصوص جزییات عملکرد سازمان سیا پس از حادثه 11 سپتامبر را تکمیل کرد که به برنامه‌های این سازمان در زمینه مبارزه با تروریسم، بازداشت و انتقال افراد مشکوک و شکنجه زندانیان می‌پرداخت.

   

  دیده‌بان حقوق بشر هشدار داد که علی‌رغم گذشت یک سال از تکمیل این گزارش تاکنون حتی یک کلمه از آن منتشر نشده است.

  این سازمان در ادامه اعلام کرد از آنجایی که این گزارش با یکی از حساس‌ترین مسائل مرتبط با دولت آمریکا سروکار دارد، جزییات آن تاکنون مخفی مانده است. گفته می‌شود این گزارش به طور جزیی و مشروح به جزییات شکنجه و بدرفتاری‌های آمریکا علیه زندانیان تا به امروز پرداخته است.

   

  دیده‌بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد که مجلس سنا بیش از سه سال برای جمع‌آوری این گزارش وقت صرف و نزدیک به شش میلیون سند را در ارتباط با این برنامه‌ها مطالعه کرده است.

   

  سناتورهایی که این گزارش را مطالعه کرده‌اند، معتقدند که گزارش مذکور در واقع یک سند محکومیت علیه این ادعای قدیمی آمریکاست که این بدرفتاری و شکنجه‌ها منجر به دستیابی به اطلاعاتی درست و قابل استناد شده است.

   

  سناتور جان مک‌کین نیز در تایید این گزارش گفت: گزارش مذکور برای من اثبات این باور همیشگی‌ام بود که رفتارهای خشن، غیرانسانی و غیرضروری علیه زندانیان نه تنها از اساس غلط و لکه ننگی است بر پیشانی کشورمان، بلکه منجر به دستیابی به اطلاعاتی بی‌اثر و غیرقابل اعتماد می‌شود.

   

  علاوه بر این، این گزارش در تضاد با این تصور قرار دارد که چنین تکنیک‌هایی منجر به پیدا شدن و دستگیری راهنمای اسامه بن لادن شده است و برعکس نشان می‌دهد فردی که اطلاعات مربوط به راهنمای بن لادن را در اختیار سازمان سیا قرارداده، پیش از قرار گرفتن تحت تکنیک‌های بازجویی چنین اطلاعاتی را ارائه داده است. گزارش سنا همچنین فاش می‌کند که سازمان سیاه همواره اطلاعاتی غلط در مورد تکنیک‌های بازجویی‌اش به کاخ سفید، وزارت دادگستری و کنگره ارائه کرده است.

   

  گفته می‌شود سازمان سیا در پاسخی طولانی و خسته‌کننده به کنگره، اطلاعات به دست آمده در گزارش مذکور را زیر سوال برده است. برخی از سناتورها می‌گویند سیا تنها 50 صفحه از این گزارش که در واقع خلاصه آن محسوب می‌شود را مطالعه کرده و تمامی آن را بررسی نکرده است.

   

  متاسفانه مخفی ماندن محتویات این گزارش سبب شده تا حامیان و عاملان این رفتارها هیچ‌گاه به چالش کشیده نشوند در حالی که بخش‌های زیادی از این گزارش آنها را محکوم می‌کند.

   

  کمیته اطلاعات سنا نیز تاکنون در مورد انتشار جزییات این گزارش تصمیم‌گیری نکرده است اما خواست کمیته هرچه باشد دلیل مخفی ماندن این گزارش آن است که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا تاکنون این گزارش را فاش نکرده است. در صورت اثبات شکنجه و بدرفتاری‌های سازمان سیا علیه زندانیان که در گزارش مذکور بدان اشاره شده، آمریکا موظف است در مورد این اتهامات تحقیقات لازم را انجام دهد و مسوولان آن را محاکمه و مجازات کند.

   

  اما آمریکا همواره در این خصوص سیاستی دوگانه در پیش گرفته است؛ از طرفی ادعا می‌کند که مسوولیت بد رفتاری و جرایمی که در دیگر کشورها مرتکب شده را می‌پذیرد، از طرفی دیگر تاکنون حتی یک مقام بلندپایه را برای صدور فرمان و یا اجرای هرگونه شکنجه و آزار و اذیت علیه افراد مشکوک به تروریست محاکمه و مجازات نکرده است.

   

  براساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، علی‌رغم گذشت بیش از 12 سال از حادثه 11 سپتامبر مردم آمریکا تقریبا هیچ چیز در مورد قوانینی که از سوی این کشور و سازمان سیا به بهانه مبارزه تروریسم نقض شده ندارند و نمی‌دانند که تا چه میزان حقوق بشر زیر پا گذاشته شده است.

   

  اکنون زمان آن است که سازمان سیا، دولت اوباما و کنگره آمریکا این اطلاعات را فاش کنند، چون مردم این کشور حق دارند بدانند که به اسم آنها چه کارهایی انجام شده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28103329
اکنون :
11