جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40588
  تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 13:2
  تعداد بازدید : 512

  یک فعال حوزه زنان:

  معاونت امور زنان برای موادحقوقی مانع از اشتغال زنان فکری کند

  یک فعال حوزه زنان با بیان اینکه روابط بین الملل یکی از حوزه هایی است که معاونت امور زنان می تواند در آن فعالیت زیادی کند، گفت: این معاونت یک وزارت امور خارجه است چون تصویر جمهوری اسلامی را در تمام عرصه ها به نمایش می گذارد. معاونت امور زنان یک وزارت کشور است چون در اقصی نقاط کشور، نمایندگی دارد.

  Amir Kholoosi-12-66.JPG

  دکتر زهرا نژاد بهرام در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: معاونت امور زنان، پیشانی دولت است و درواقع پیشانی دولت‌ها، وزارت امور خارجه و وزارت کشور هستند. وزارت امور خارجه، یک کشور را به تمام جهان معرفی و وزارت کشور، فعالیت‌های دولت را در حوزه جغرافیایی یک کشور نمایان می‌کند.

   

  وی با بیان اینکه حوزه بین‌الملل معاونت زنان باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: حوزه بین‌الملل عرصه گسترده و ارزشمندی برای جمهوری اسلامی ایران و زنان ایرانی است و می‌تواند پشتوانه وزارت خارجه باشد. چون فعالیت گروه‌های مختلف و جمعیت انسانی در داخل کشور می‌تواند پشتوانه وزارت خارجه باشد.

   

   

  زن ایرانی از گذشته تا امروز جزو زنان پیشتاز در خاورمیانه بوده است

   

   

  نژاد بهرام اضافه کرد: این معاونت رسالت تاریخی را برعهده دارد؛ چرا که زن ایرانی از گذشته تا امروز جزو زنان پیشتاز در خاورمیانه بوده است و فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و رفتارهای اجتماعی زن ایرانی زبانزد کشورهای منطقه چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب بوده است و این تصویر باید به نمایش گذاشته باشد.

   

  این فعال حوزه زنان تاکید کرد: ما رسالت دینی هم داریم چون خود را پرچمدار دین اسلام می‌دانیم، بنابراین مجبوریم که الگوی زن مسلمان را به بهترین شکل به جامعه عرضه کنیم. اگر نسبت به برخی رفتارهای جامعه بین‌الملل به هر دلیلی معترض هستیم، باید برای آن جایگزین قابل دفاعی تعریف کنیم.

   

  وی افزود: زنان گروه نیستند بلکه جمعیت ایران هستند. در حالی که بعضی برای ایجاد برخی تفاوت‌ها زنان را در «گروه» می‌دانند این در حالیست که زنان بخشی از جمعیت ایران هستند.

   

  نژاد بهرام در ادامه گفت: حضور معاونت امور زنان در مجامع بین‌المللی مهم است و می‌تواند تربیت‌کننده دیپلمات در عرصه‌های مختلف باشد و درواقع زبان دیپلماسی را به زبان جمعیت ایرانی به نمایش می‌گذارد. اگر زبان کشورهای دیگر، زبان قدرت است، زبان دیپلمات ایران، زبان جمعیت و مردم ایران است.

   

  وی با بیان اینکه بیشترین بخشی که این معاونت باید روی آن فعالیت کند، تشکل‌های غیردولتی است، اظهار کرد: این تشکل‌ها فرصت‌هایی هستند که زنان می‌توانند تجربه اجتماعی شدن را کسب کنند. آنان با محدودیت‌هایی مانند نرخ بیکاری بیشتر نسبت به مردان مواجه هستند. نرخ بیکاری آنان دو برابر مردان و فرصت‌های شغلی و حضور در اجتماع برای زنان کمتر است. در این شرایط سازمان‌های مردم نهاد فرصتی برای اجتماعی شدن دختران و زنان هستند.

   

  این فعال حوزه زنان تاکید کرد: این تشکل‌ها می‌توانند آنان را توانمند کنند تا به عنوان نیروهای موثر در جامعه فعالیت کنند.

   

  وی با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده به عرصه رسانه باید توجه جدی کند، اظهارکرد: این عرصه بهترین فرصت برای معاونت امور زنان در دوران جدید است تا بتواند اطلاعات زنان را به روز و آنان را به هم نزدیک کند. جامعه به ویژه زنان را می‌توان با مطلع کردن آنان از اخبار زنان، به هم نزدیک کرد. توجه به عرصه رسانه، چه دیجیتالی و چه مکتوب، فرصت یگانه‌ای است که پس از انقلاب ارتباطی برای جهان از جمله ایران به وجود آمده است. اینکه زنان چگونه در این عرصه می‌توانند خود را توانمند کنند یک بحث است و یک بحث دیگر این است که جامعه از توانمندی زنان چگونه می‌تواند سود ببرد.

   

   

  معاونت امور زنان برای مواد حقوقی مانع از اشتغال زنان فکری کند

   

   

  نژاد بهرام افزود: موضوع اشتغال و رفع بیکاری هم می‌تواند اولویت چهارم معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری باشد. بخشی از موضوع اشتغال زنان، حقوقی است. این معاونت باید درباره مواد حقوقی مانع از اشتغال زنان فکری کند که نمونه‌هایی از آن را در طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده دیدیم. بخش دیگر مربوط به فرصت‌های شغلی زنان است. در این زمینه می‌توان مشاغل جدید تعریف و کارفرمایان را با تخصیص مشوق‌های مالیاتی، ‌اعتباری به استفاده از زنان در مشاغل مختلف ترغیب کرد. معاونت امور زنان می‌تواند با تهیه دستورالعمل‌ها و لوایح مختلف، بخشی از مصوبات لازم را از دولت و بخشی دیگر را از مجلس بگیرد.

   

  نژاد بهرام در پایان درباره گزارش 40 روزه معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری نیز گفت: این گزارش بیشتر به عملکرد مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در دولت دهم مربوط بود. بقیه گزارش هم به دیدارها و نشست‌های معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده می‌پرداخت و روی برنامه کار نشده بود. چرا که ابتدای تشکیل دولت بود و دولت هنوز سازماندهی لازم را نداشت. علاوه بر آن معاون رییس‌جمهور در امور زنان جزو آخرین مدیران دولت تدبیر و امید بود که منصوب شد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28193325
اکنون :
23