جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40580
  تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 12:42
  تعداد بازدید : 595

  مراسم افتتاحیه سومین همایش مردم سالاری دینی

  مراسم افتتاحیه سومین همایش مردم سالاری دینی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، صبح امروز(سه‌شنبه) به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی سومین همایش ملی نظریه مردم سالاری دینی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

   

  در این همایش دکتر مهدی تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین رنجبران رئیس این همایش، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان و دکتر حسین مهرپور رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی سخنرانی کردند.

   

  در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین رنجبران رئیس این همایش با بیان اینکه مردم سالاری دینی اصطلاح تازه‌ای در گفتمان سیاسی دنیا است، گفت: این گفتمان در بستر مبانی سیاسی اسلام و متاثر از آموزه‌های نبوی و علوی شکل گرفته و ضمن پاسداشت حقوق مردم در حوزه سیاست و اداره امور جامعه و پرهیز از الگوهای حکومتی استبدادی رعایت اصول و مبانی ارزشی را مدنظر قرار دهد.

   

  وی تاکید کرد: بر این اساس در حکومت اسلامی روش نوینی مورد توجه قرار گرفته که نه استبدادی است و نه لیبرالی است.

   

  رنجبران با بیان اینکه دشمن در تلاش است با سلب اعتماد به نقش دانشگاهیان تئوری‌های ترجمه‌ای را در ذهن آنها رسوخ دهد و آنان را از مردم جدا سازد، اظهار کرد: مهمترین راه مقابله با این تلاش‌ها حفظ ارتباط و پیوستگی فکری دانشجویان و دانشگاهیان با مردم و تمسک هرچه بیشتر آنها به ریشه‌ها و اصول انقلاب اسلامی است.

   

  رییس همایش ملی نظریه مردم‌سالاری دینی همچنین مردم سالاری دینی را بدیلی مناسب برای دموکراسی غربی در حکومت اسلامی عنوان کرد و افزود: الگوی رفتاری‌ای که در آن مردم مبنا و محور هستند و حکومت، نخبگان و مسئولان مؤظف هستند نسبت به ولی نعمت خود سپاسگذار و خدمتگذار باشند در عین حال مردم نیز با پایبندی به اصول و مبانی ارزشی سعی در تحقق آرمان‌های اسلامی و حاکمیت اندیشه اسلامی دارند.

   

  رنجبران در ادامه به چهار محور مقالات و سخنرانی‌های این همایش اشاره کرد و گفت: تبیین مبانی نظری مردم‌سالاری دینی،‌ نظام سازی و مردم سالاری دینی،‌ مردم سالاری دینی با رویکرد عملی و بررسی ابعاد آن در قانون اساسی و مردم سالاری دینی با رویکرد مقایسه‌ای بین مبانی نظریه مردم سالاری دینی و لیبرال دموکراسی غربی چهار محور این همایش هستند.

   

  وی در پایان خاطرنشان کرد: پس از فراخوان تعداد 240 مقاله به دبیرخانه این همایش واصل شد که امروز 72 مقاله حائز رتبه علمی ترویجی شدند که در این همایش ارائه می‌شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28193325
اکنون :
16